Zgodnie z prognozą koniec sierpnia gorący, z temperaturami maksymalnymi w Poznaniu 27.8°C i 29.1°C, ale wrzesień przywitał nas już zdecydowanym ochłodzeniem i deszczem. Pierwszego dnia miesiąca spadło 13.3 litrów wody na metr kwadratowy, a i na termometrze zaledwie 15.5°C. Kolejne doby nieco cieplejsze, z temperaturami maksymalnymi w przedziale 17-18.1°C. Noce jeszcze nie tak zimne, gdyż bez spadków poniżej 10°C. Do tego stanu rzeczy przyczyniało się zachmurzenie, które ograniczało wypromieniowanie ciepła z podłoża.
W środę typ pogody w Wielkopolsce kształtować będzie zatoka niżu islandzkiego, która obecnie sięga północnych Niemiec. Ok. południa w rejonie Półwyspu Jutlandzkiego uformuje się w niej niż wtórny przemieszczający się na wschód z lekkim odchyleniem na południe. Centrum tego ośrodka barycznego w nocy znajdzie się nad Pomorzem, ale w naszym regionie fronty atmosferyczne z nim związane zaznaczą się już wcześniej. Już w godzinach popołudniowych wiatr zmieni swój kierunek na południowy i napłynie cieplejsza, ale też wilgotna masa powietrza o słabej chwiejności termodynamicznej. W takim środowisku możliwe są miejscami przelotne opady konwekcyjne o umiarkowanym/silnym natężeniu, a lokalnie także pojedyncze wyładowania atmosferyczne. W nocy z zachodu na wschód przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, za którym wiatr zmieni kierunek na zachodni, a jego prędkość wzrośnie do umiarkowanych wartości 20-30 km/h. Łączne sumy opadowe do rana wyniosą prawdopodobnie 5-10 mm, ale w północnej i środkowej części regionu punktowo nawet 10-20 mm, tam gdzie natężenie deszczu będzie najsilniejsze. W ciepłym wycinku niżu zrobi się przejściowo nieco cieplej i temperatura pomimo zachmurzenia miejscami minimalnie przekroczy 20°C, sięgając maksymalnie 21°C.
W Poznaniu o godz. 6:00 15.2°C, a więc za nami dosyć ciepła noc. W ciągu dnia ze względu na duże i całkowite zachmurzenie temperatura wzrośnie maksymalnie do ok. 20°C. Już ok. południa dotrze z zachodu front ciepły wspomnianego w poprzednim akapicie niżu, a wraz z nim wilgotna masa powietrza o niewielkiej niestabilności, która zagości u nas do północy wyparta następnie na wschód przez front chłodny. To w tym okresie możliwe są opady konwekcyjne o umiarkowanym/silnym natężeniu. Prawdopodobieństwo burzy jest dosyć małe, ale pojedynczych wyładowań atmosferycznych nie można wykluczyć.
W ciągu dnia wiatr słaby, początkowo zachodni, później południowy. W nocy, za chłodnym frontem atmosferycznym, wiatr ponownie zmieni kierunek na zachodni, a jego prędkość wzrośnie do 20-30 km/h. Ciśnienie z obecnych 1013 hPa spadnie do ok. 1005 hPa w pierwszej połowie nocy.
Jutro pochmurny dzień, z temperaturą maksymalnie do 15-16°C, umiarkowanym zachodnim wiatrem 20-30 km/h i możliwymi przelotnymi opadami deszczu o słabym/umiarkowanym natężeniu.
|