Pogoda jutro Pogoda Poznań
1612
Na glinianych nogach
WYSTAWA
trwa od Wtorek, 2017.09.19 do Czwartek, 2017.11.30
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Na przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu wystawie czasowej zatytułowanej Na glinianych nogach prezentowane są zabytki ludności kultury łużyckiej pochodzące wyłącznie z jego zbiorów własnych. Wystawa będzie dostępna od 13 września do listopada 2017 w sali wystaw czasowych MAP na parterze.

Kultura łużycka trwała od około 1400 roku p.n.e. do mniej więcej 400 roku p.n.e. i zajmowała znaczny obszar dzisiejszej Polski. Kultura łużycka to, oprócz olbrzymich osiedli obronnych, których najsłynniejszym przykładem jest osada w Biskupinie, rozwiniętego brązownictwa, metalurgii żelaza, także i unikalne przykłady sztuki garncarskiej: różnorodne figurki zoomorficzne, rzadziej antropomorficzne, naczynia w kształcie buta czy rogu, kadzielnice, tak zwane dwojaki, trojaki, naczynia piętrowe, wazy, misy i inne. Wiele z nich posiada różnych kształtów i rozmiarów nóżki i nogi.

Zdecydowaną większość takich wyrobów znaleziono w grobach, a więc nie mogły to być zwyczajne elementy zastawy codziennego użytku, lecz przedmioty związane z obrządkiem pogrzebowym.

• zobacz więcej informacji o Muzeum Archeologiczne
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.