Pogoda jutro Pogoda Poznań
1511
Rozumieć miasto. I Festiwal Książki Miejskiej POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
FESTIWAL

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
październik
pnwtśrczptsond
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Festiwal to efekt spotkania dwóch nurtów zaangażowania: pasji do książek i zainteresowania miastem jako złożonym, niezwykłym fenomenem. W syntezie, czyli koncepcji Festiwalu, otrzymujemy rozmowy o książkach przynoszących rozmaite narracje miejskie – zapraszamy do rozmowy mającej służyć rozumieniu miasta.

* * *

Książka jest najbardziej wymagającym i wyrafinowanym nośnikiem tekstu kultury. I najmniej ze wszystkich jego form nadającym się do prezentacji poprzez efektowne, publiczne show. Akt uczestnictwa w kulturze, który ma postać książki, czyli jej lektura, przebiega bowiem w samotności, skupieniu i ciszy. Festiwal „Książka i Miasto” to przedsięwzięcie wokół książki, w niewielkim stopniu wkraczające w sam intymny i tajemniczy akt obcowania z jej tekstem, pomiędzy tekst a czytelnika, ale wspierające i promujące lekturę oraz jej przedmiot. Przedsięwzięcie w istocie dość karkołomne, ale potrzebne i książce i jej czytelnikowi.

Opowieść o świecie i człowieku, której książka jest wehikułem, nie ma sobie równych i nic nie jest w stanie jej zastąpić w tej roli – przede wszystkim ze względu na możliwość przekazywania treści złożonych, rozbudowanych i trudnych w odbiorze, wymagających wysiłku oraz czasu.. Festiwal jest inicjatywą otwierającą szerszy projekt Stowarzyszenia Prawo do Miasta pod nazwą roboczą „Biblioteka miejska”. Obecne jego wydanie ma charakter otwierający, niejako startowy.

* *

Poznań jest miejscem genezy zorganizowanych ruchów miejskich w Polsce. Uzasadnia to poniekąd zainicjowanie organizacji festiwalu książki „miejskiej” w naszym mieście. Obie tradycje – i ruchów miejskich i poznańskiej miejskości – w pewien sposób czynią to przedsięwzięcie w Poznaniu powinnością.

Idea Festiwalu – ROZUMIEĆ MIASTO – ma swoją genezę w dość ugruntowanym przeświadczeniu o deficycie takiego zrozumienia, braku refleksji nad miastem jako takim. Mniej tu chodzi o dość wąskie grono specjalistów od „robienia miasta” – urbanistów, achitektów, ekonomistów, prawników, inżynierów i in. – choć zasadne jest pytanie, z jak szerokiej perspektywy, i czyjej, widzą oni miasto. Bardziej chodzi o refleksję polityków, urzędników, działaczy miejskich i innych aktywnych mieszkańców oraz użytkowników miasta, którzy wyznaczają specjalistom cele i granice oraz wskazują problemy do rozwiązania. Od jakości i poziomu ich refleksji nad miastem, od tego czy i na ile trafnie oni miasto rozumieją – generalnie zależy jak miasto jest „robione”. Swoje znaczenie mają też czynniki historyczne – uczymy się robienia miasta w warunkach wolności i demokracji oraz racjonalności gospodarczej od niedawna, a w skali historycznego „długiego trwania” – od bardzo niedawna. Jest jasne, że miasto można bez książek o nim pokazać, ale zrozumieć go – już nie...

*

Zależy nam na tym, by przedstawić opowieść o mieście w książkach, która nie traktują miasta jako li tylko materialnej przestrzeni zabudowanej, lecz taką urbanistyczno-architektoniczną perspektywę wyraźnie przezwyciężają. Bo miasto to nie tylko gęsto wypełniona budynkami i innymi materialnymi wytworami ludzi przestrzeń, ale przede wszystkim ludzie, którzy w niej na stałe bytują. Ani pojedyncze osoby, ani poszczególne grupy i środowiska tworzące społeczność miasta – nie są w mniejszym stopniu miastem niż zabudowa, infrastruktura, pejzaże, zieleń. A na pewno nie są od tych ostatnich mniej ważni. Samo miasto jest na swój sposób niosącym sens „tekstem kultury”, nie tylko materialnej.

Chcemy w konsekwencji zdecydowanie rozszerzyć znaczenie terminu „książka miejska”, uspołecznić je i uczłowieczyć, pokazując miasto przede wszystkim poprzez ludzi w nim zamieszkujących, ich relacje i losy i zachodzące procesy. W ten sposób przenieść główny punkt ciężkości rozumienia „książki miejskiej” z rzeczy na ludzi. Miejskość bowiem ma swój szczególny wymiar egzystencjalny, który wciąż odkrywamy i do którego lepszego rozumienia ma przyczynić się festiwal..

*

Podczas Festiwalu zaprezentowane będą wybrane książki, spotkamy się i porozmawiamy z ich autorami. Szerszą refleksję nad książką o mieście i mieście w książce proponujemy w formie wykładu o obecności tej kwestii w literaturze polskiej oraz debaty, której uczestnicy pochylą się nad znaczeniem książki dla „robienia” miasta. Zapraszamy.


Inicjatorzy i organizatorzy
I Festiwalu Książka i MiastoPOCZYTAJMY SOBIE MIASTO!

ZROZUMIEĆ MIASTO. I Festiwal Książka i Miasto

PROGRAM


10 października 2017 r., godz. 19.00

„Miasto w kanonie literatury polskiej”
Wykład Przemysława Czaplińskiego, literaturoznawcy z Instytutu Filologii Polskiej UAM, dyskusja 
Sala PTPN, ul. Mielżyńskiego 27
Pytając o obecność miasta w kanonie literatury polskiej, pytamy w ogóle o obecność i znaczenie miasta w polskiej kulturze. Ma swoją rozbudowaną opowieść szlachecki dwór, ma ją chłopska chata, mają bitwy, powstania, królowie, rycerze i szlachta. Mickiewicz i Sienkiewicz władają wyobrażeniami o polskiej literaturze... Czy ma swoją opowieść miasto, mieszczanie, miejski krajobraz i miejskie życie?


12 października 2017 r., godz. 18.00

Spotkanie autorskie Filipa Czekały wokół książek „Historie warte Poznania” i „Miasto nie do Poznania”
Prowadzenie: Dorota Bonk-Hammermeister
CK ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82, Sala pod Zegarem
O książkach dla poznaniaków - z urodzenia oraz z wyboru. Tym pierwszym, przypomną mnóstwo szczegółów z dziejów naszego miasta - miejsc, zdarzeń, sytuacji, ludzi. Tym drugim przybliżą elementy codziennej, tożsamości Poznania, pozwolą lepiej zrozumieć miasto i jego mieszkańców.


13 października 2017 r., godz.18.00

„JAK ROBIĆ MIASTO Z GŁOWĄ? Według jakich autorów i jakich książek?”
Debata z udziałem: Edwina Bendyka, Andreasa Billerta, Anny Domaradzkiej, Hanny Gill-Piątek i Macieja Wudarskiego
Prowadzenie : Lech Mergler
CK ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82, Sala pod Zegarem
Pomiędzy praktyką a myślą – rozmowa przedstawicieli praktyki „robienia” miasta, i badaczy oraz publicystów. Pytanie jak lektura i refleksja naukowa, może wspierać działalność polegającą na realnym kształtowaniu miasta? Jakie książki, autorzy, koncepcje inspirowały albo wciąż inspirują gości?


14 października 2017 r., godz.18.00

Spotkanie autorskie Pawła Kubickiego wokół książki „Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia miejska z perspektywy długiego trwania”
Prowadzenie : Lech Mergler
Sala PTPN, ul. Mielżyńskiego 27
Europa to chrześcijaństwo plus miejskość. Polskie problemy z Europą biorą się z historycznej słabości polskich miast, miejskości unicestwionej przez sarmatyzm. Dziś oznacza on politykę miejską z perspektywy przedmieść – pseudodworków pod miastem zamieszkiwanych przez nową klasę średnią.


16 października 2017 r., godz.18.00

Spotkanie autorskie Filipa Springera wokół książki „Miedzianka. Historia znikania”
Prowadzenie : Roman Kurkiewicz
Stary Browar ul. Półwiejska 42, Słodownia +2
Debiut książkowy późniejszego autora takich tytułów jak „Źle urodzone”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „13 pięter”. „Miedzianka” opowiada historię niesamowitą – zniknięcia 700-letniego miasteczka na Dolnym Śląsku. Zamknięcie kopalni uranu kilka lat po wojnie spowodowało exodus mieszkańców, a decyzja administracyjna nakazała wyburzenie Miedzianki.


17 października 2017 r., godz.18.00

Spotkanie autorskie Marcina Kąckiego wokół książki „Poznań. Miasto grzechu”
Prowadzenie : Roman Kurkiewicz
Stary Browar ul. Półwiejska 42, Słodownia +2
Jakie jest oblicze naszego miasta? Jaki Poznań jest naprawdę? Co się dzieje za zasłoniętymi firankami? Po głośnym portrecie miasta w książce „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” i drugiej o poznańskim skandalu „Maestro. Historia milczenia”, czas na spotkanie na temat najnowszej książki znanego dziennikarza i reportażysty.


18 października 2017 r., godz.18.00

Spotkanie autorskie Katarzyny Kajdanek wokół książki „Suburbanizacja po polsku”
Prowadzenie : Paulina Hryniewiecka
Sala PTPN, ul. Mielżyńskiego 27
Suburbanizacja, czyli rozlewanie się miejskiej zabudowy poza granice miast jest jednym z najbardziej destrukcyjnych, ale powszechnych w Polsce procesów w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Autorka pokazuje suburbanizację niejako „prowincjonalną”, wokół miast małych i średnich, poza metropoliami. Przedstawia jej społeczne mechanizmy i oblicze.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.