Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-7
Włodzimierz Puchalski - Zielone książki
WYSTAWA
trwa od Wtorek, 2017.11.14 do Poniedziałek, 2018.01.15
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Prezentacja 50 zdjęć Włodzimierza Puchalskiego, nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego, przygotowana przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu, Leśne Studio Filmowe

WŁODZIMIERZ PUCHALSKI (1909–1979)
Włodzimierz Puchalski to nestor polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Jest on ojcem tego nurtu w Polsce, to on wymyślił i po raz pierwszy użył określenia „bezkrwawe łowy”. Przed II wojną światową zrealizował swój pierwszy film pod tym właśnie tytułem, a po wojnie wydał takiż album fotograficzny. Bezkrwawe łowy to najważniejsza i najbardziej znana w twórczym dorobku Włodzimierza Puchalskiego książka. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1951 roku i stało się początkiem czterotomowej Zielonej serii. Należą do nich ponadto: Wyspa kormoranów, Wśród trzcin i wód oraz W krainie łabędzia. Chcąc ocalić od zapomnienia fotograficzną i literacką twórczość tego znakomitego fotografa i filmowca przyrody, Lasy Państwowe postanowiły wskrzesić pamięć o nim i wydobyć z przepastnych, zakurzonych półek antykwariatów w zasadzie zapomniane już te właśnie cztery księgi Puchalskiego ze złotego okresu jego twórczości i wydać na nowo.

Włodzimierz Puchalski urodził się 6 marca 1909 roku w położonych 50 km na północ od Lwowa Mostach Wielkich, w majątku Władysława Puchalskiego i jego żony Katarzyny z domu Sykora. Miłość do przyrody wyssał z mlekiem matki. Wspominał: Jednym z moich pierwszych wrażeń, jakie potrafię sobie odtworzyć z taśmy mojej pamięci, z okresu, kiedy jeszcze niezbyt pewnie poruszałem się na nogach, są sceny z życia gołębi i wróbli, które imponowały mi swą ruchliwością i zgrabnością tak kontrastowo doskonałą, zwłaszcza na tle moich słabych umiejętności chodzenia.
Rok 1951 jest szczególny w fotograficznej i literackiej twórczości Puchalskiego. Na rynku wydawniczym ukazuje się jego pierwszy album Bezkrwawe łowy. Książka ta staje się jego znakiem rozpoznawczym i pod tym hasłem Mistrz przechodzi do historii.
Włodzimierz Puchalski zmarł 19 stycznia 1979 roku na Wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie podczas realizacji zdjęć do kolejnych filmów. Tam już pozostał na zawsze, tam jest jego grób.

Wernisaż wystawy 14 listopada 2017 połączony z prelekcją Tomasza Ogrodowczyka odbędzie się o godzinie 11.00.
Wystawa czynna do 15 stycznia 2018.

• zobacz więcej informacji o Galeria Pod Kopułą - Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail