Pogoda jutro Pogoda Poznań
0-6
Koncert charytatywny Fundacji Chcemisie. Powrót do przeszłości POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
KONCERT
Sobota 20 stycznia 2018 g. 19.00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
styczeń
pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Tegoroczny koncert charytatywny Fundacji Chcemisie będzie subiektywną podróżą w czasie, kiedy to słuchacze w ciągu zaledwie dwóch godzin będą mieli okazję prześledzić rozwój muzyki na przestrzeni pięciu stuleci. Przewodnikami publiczności w tej osobliwej podróży będą wybitni artyści: zarówno ci, znani z poprzednich edycji koncertu, jak i nowe muzyczne osobowości, które także chcą włączyć się w dzieło pomocy dzieciom.

Oryginalny program muzyczny

Wędrówkę rozpoczniemy od muzyki renesansowej: urokliwe madrygały włoskich mistrzów wykona Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego. Występ znakomitego zespołu zwieńczy fragment jednego z motetów barokowych Jana Sebastiana Bacha. Tym samym wspólnie pokonamy trzysta lat najświetniejszych tradycji muzycznych Europy. Następnie udamy się w rejony klasycystyczne, gdzie przewodnikiem po muzyce Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie kameralny zespół smyczkowy Monet String Quartet, w którego wykonaniu usłyszymy prawdziwy rarytas: rzadko wykonywane Divertimento F-dur. Tym samym znajdziemy się w drugiej połowie osiemnastego wieku, skąd przeniesiemy się do epoki romantyzmu, aby w wykonaniu światowej sławy wirtuoza – pianisty Michała Szymanowskiego z towarzyszeniem skrzypiec i wiolonczeli wysłuchać Tria fortepianowego nr 1 d-moll, op. 49 Felixa Mendelssohna. Ponieważ muzyka od czasu romantyzmu rozwijała się niezwykle dynamicznie i aby udokumentować wszystkie jej etapy, musielibyśmy pozostać w sali koncertowej na długie tygodnie - nasz wehikuł czasu przyśpieszy gwałtownie i zabierze nas do czasów nam współczesnych. Przy okazji poznamy oryginalne, czarujące brzmienie wyjątkowych instrumentów: na dwóch marimbach oraz zestawie rozmaitych instrumentów perkusyjnych duet poznańskich muzyków Piotra Sołkowicza oraz Piotra Szulca wykona kilka utworów, spośród których niezwykłe emocje wzbudza „As One” – kompozycja Amerykanina Gene'a Koschinskiego, niespełna czterdziestoletniego kompozytora i wirtuoza perkusji.

Wybitni wykonawcy

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem poznańska publiczność będzie miała okazję nie tylko wysłuchać znanych i lubianych artystów, tradycyjnie wspierających Fundację, a zatem Poznański Chór Kameralny po batutą Bartosza Michałowskiego (tym razem jednakże dyrygent pojawi się w Poznaniu niejako gościnnie, gdyż od ponad roku pełni niezwykle prestiżową rolę Dyrektora Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie). Istniejący od 2005 roku Chór jest zdobywcą prestiżowej nagrody L’Orphée d'Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu oraz nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego, a także Złotej Płyty za album Dżem Symfonicznie, nagrany z legendarnym polskim zespołem rockowo-bluesowym. Poznański Chór Kameralny łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Znakomite efekty interpretacyjne osiągane dzięki poszukiwaniu najgłębszych źródeł inspiracji pozwalają Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu zdobywać uznanie publiczności w kraju i za granicą. W Poznaniu zagości też ulubieniec bywalców koncertów pianistycznych Michał Szymanowski, zwycięzca konkursu Yamaha Music Foundation of Europe, ćwierćfinalista 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie czy laureat 2. nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Korei. Michał Szymanowski występował m. in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli czy Japonii. Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz trzykrotnie na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ w Warszawie, gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiego i Józefa Wieniawskiego. Towarzyszyć będzie mu między innymi wybitna skrzypaczka Celina Kotz, wielokrotnie koncertująca z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in. Orkiestry Filharmonii miasta Hof, Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestry Filharmonii Sudeckiej czy Szkolnej Orkiestry Symfonicznej i Kameralnej. Celina wielokrotnie nagrywała dla radia i telewizji miedzy innymi w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jej talent podziwiany był już w Tiranie na zaproszenie Ambasady RP, w Wiedniu podczas koncertu dla polonii austriackiej oraz w Gesellschaft fur Musiktheater, w Belwederze - na zaproszenie Pierwszej Damy RP śp. Marii Kaczyńskiej, podczas festiwalu Młodej Sztuki w Bełchatowie, na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, a także w ramach programu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci którego była wieloletnią stypendystką; w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie. Celina jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego „Młoda Polska”, Prezydenta Miasta Poznań, stowarzyszenia Business and Professional Women's Club, a także fundacji Pro Bono Musicae.
A ponieważ ambicją (a zarazem dobrą tradycją) koncertów charytatywnych Fundacji Chcemisie jest zapraszanie co roku także i nowych osobowości muzycznych, także i tym razem w Sali wielkiej CK Zamek zagrają artyści do tej pory nieznani Chcemisiowej publiczności. Na uwagę zasługuje kwartet smyczkowy (polecony nam przez Kubę Jakowicza, wielkiego polskiego skrzypka młodego pokolenia, który grał w przeszłości dla Fundacji) - Monet String Quartet. Jest to zespół młodego pokolenia, działający od 2014 roku w składzie: Karolina Gutowska, Kornelia Figielska (skrzypce), Agnieszka Podłucka (altówka) i Agata Bąk (wiolonczela). Kwartet regularnie uczestniczy w wielu koncertach i festiwalach, głównie w Warszawie, Poznaniu i Berlinie. Poza działalnością kameralną członkinie zespołu są uczestniczkami i laureatkami czołowych nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach solowych oraz stale współpracują z Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Udział w koncercie „Powrót do przeszłości” będzie dla zespołu nie lada wyzwaniem: jedna ze skrzypaczek przyjedzie do Poznania prosto z tournée w Japonii.
Wreszcie na uwagę zasługuje znany skądinąd poznańskim melomanom duet perkusistów – pedagogów Zakładu Perkusji poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego: Piotr Sołkowicz oraz Piotr Szulc. Muzycy wykonają m.in. utwór „As One” wymagający niewiarygodnej precyzji i współpracy, gdyż perkusiści grają na identycznych zestawach instrumentalnych niejako w lustrzanym odbicie siebie nawzajem. Utwór ten nieodmiennie wywołuje wielkie emocje u publiczności nagradzającej znakomitych perkusistów gromkim aplauzem.

Wnuk legendarnego „Pianisty”

Gospodarzem koncertu jest - niezmiennie od lat - Daniel Szpilman, wnuk legendarnego „Pianisty” – Władysława Szpilmana, który co roku przybywa do Poznania ze Szwajcarii, gdzie mieszka i pracuje. Towarzyszyć mu będzie niezwykle popularna, pełna wdzięku prezenterka poznańskiej telewizji WTK Liliana Skibińska. Za sprawą tych dwojga młodych gospodarzy koncertu, wzorem lat ubiegłych pragniemy wykreować niezapomnianą atmosferę, jakże odległą od utartej konwencji. Publiczność także i tym razem będzie uczestniczyła nie tyle w tradycyjnym koncercie, co raczej w music-show. Liliana Skibińska i Daniel Szpilman poprowadzą rozmowy z artystami, dzięki czemu publiczność będzie mogła nie tylko wysłuchać wspaniałej muzyki, ale poznać bliżej wykonawców i kompozytorów, dowiedzieć się o ich pasjach, tęsknotach, ambicjach a także ostatnich wojażach i planach na przyszłość.

Cel charytatywny

Charytatywnym celem koncertu jest zebranie środków na pomoc dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej, w tym dzieciom z Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie pod Wrześnią oraz Rodzinnego Domu Dziecka w Nowym Folwarku. Fundacja wspiera także rodziny dysfunkcyjne oraz młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym, która usamodzielnia się w dorosłym życiu. Dochód z pięciu poprzednich edycji koncertu pozwolił Fundacji na przeprowadzenie szeregu działań wspomagających, ciekawych programów edykacyjnych, sportowych i kulturalnych.
Wszystkie koncerty Fundacji CHCEmisie mają charakter charytatywny i całkowity dochód z tych wydarzeń jest przeznaczany na działania pomocowe. Są to wydarzenia wyjątkowe nie tylko ze względu na poziom artystyczny ale i wyjątkową atmosferę łączącą wszystkich zaangażowanych w ich realizację. Nasi wykonawcy włączają się w pomoc i wystę pują honorowo, nie pobierają żadnego honorarium za swoje występy, a przecież na co dzień koncertują w najlepszych salach koncertowych na całym świecie, z trudem godząc terminy w napiętym grafiku wojaży nagrań i występów. Prestiżowe miejsce jakim jest Sala Wielka CK Zamek też udostępniane jest bezpłatnie. Podobnie działają podmioty uczestniczące w przedsięwzięciu: wszystkie firmy świadczą swe usługi całkowicie bezpłatnie i z wielkim zaangażowaniem dla dobra wspólnego jakim jest pomoc dzieciom! Podczas corocznej organizacji koncertu Fundacja CHCEmisie łączy artystów, firmy i wolontariuszy we wspólnym działaniu, które owocuje wspaniałym wydarzeniem kulturalnym. Wszystkie osoby i firmy współpracujące przy naszym koncercie są wyjątkowe - kierują się sercem, a ich działania mają ponadprzeciętny wymiar! To zaangażowanie wszystkich stron owocuje każdego roku koncertem, którego poziom i atmosfera została doceniona zarówno przez naszych gości, media jak i Miasto Poznań, które zostało naszym partnerem, a prezydent Jacek Jaśkowiak już po raz kolejny objął koncert swoim osobistym patronatem.

• zobacz więcej informacji o Centrum Kultury Zamek
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.