Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Hinc: O Bramę Patronów zapytać mieszkańców miasta

Maciej Kabsch
czwartek, 8.09.2011 r.
godz. 15.49

Według wiceprezydenta Sławomira Hinca, wyłoniony w konkursie projekt przebudowy Arsenału nie ma szans na realizację. A o historyzującej bramie zaproponowanej przez Legion X warto podyskutować.

Maciej Kabsch: Panie Prezydencie, wyraził Pan na łamach "Głosu Wielkopolskiego" poparcie dla historyzującego projektu "Bramy Patronów Miasta", która przesłoniłaby fasadę Arsenału. Czy będzie Pan przekonywał do tego pomysłu radnych?

Sławomir Hinc: Udzielając wywiadu dla „Głosu Wielkopolskiego” powiedziałem, że sprawę przekażę do Komisji Kultury i Nauki RMP, bo kwestia wymaga dalszej dyskusji radnych i osób, które sprawują nadzór nad tego typu przestrzeniami, jak na przykład Miejski Konserwator Zabytków. Do projektu nie mam żadnego emocjonalnego stosunku, gdyż jest to jeden z pomysłów, o którym możemy rozmawiać. Niezależnie od tego, czy pomysł jest historyzujący, modernistyczny, czy postmodernistyczny „Legion X” ma prawo przedstawić go radnym z Komisji Kultury i Nauki, co nastąpi za sprawą decyzji Przewodniczącego tej Komisji.

Niedawno odbył się otwarty konkurs architektoniczny na renowację Arsenału. Jury złożone z architektów i miejskich urzędników wskazało koncepcję do realizacji. Czy można ich werdykt przekreślać, wdrażając dziś pomysł Legionu X?


Radni wprowadzili, poprawką do budżetu w roku 2010, zapis o przeprowadzeniu tego konkursu, byłem tej zmianie budżetowej przeciwny, gdyż nie mieliśmy środków inwestycyjnych, które umożliwiałyby realizacje tego projektu, a po drugie – co ważniejsze – Miasto nie jest właścicielem wszystkich budynków objętych postępowaniem konkursowym. Zatem na papierze mamy interesujący projekt, którego nie wykorzystamy w praktyce. Pomysł „Legionu X” jest przydatny o tyle, że wznawia dyskusję o tym, czy Arsenał jest „powodem do dumy” Poznaniaków, czy też nie. Może warto zapytać o to mieszkańców Miasta, niech oni również się wypowiedzą.

Miejska Konserwator Zabytków powiedziała, że nie zgodzi się postawić na rynku Bramy Patronów na stałe. Po rozstrzygnięciu konkursu na Arsenał proponowała natomiast w rozmowie z WTK, by fasadę ze zwycięskiego projektu nanieść na próbę na ten budynek w formie tymczasowej atrapy. Może warto stworzyć takie czasowe instalacje zarówno dla projektu nowoczesnego, jak i dla Bramy Patronów?

Na konkurs, który nie ma perspektyw na realizację, wydaliśmy 170 000 zł., projekt Legionu X skosztorysowany został na 280 000 zł. Uważam, że warto rozmawiać o tym, czy moglibyśmy znaleźć sposób na to, by takim niewielkim nakładem środków zrobić coś, co przyczyniłoby się do poprawienia wizerunku Starego Rynku w Poznaniu. Nikt nie podejmie w tym obszarze decyzji poza osobami, które sprawują w Mieście pieczę nad tymi zagadnieniami, ale pomysł „Legionu X” możemy wykorzystać do „odgrzania” dyskusji o Arsenale i jego wyglądzie. Papierowe projekty – choć mogą być naprawdę atrakcyjne – nie zmienią rzeczywistego wizerunku tego miejsca.

Zobacz także:

Brama Patronów nowym pomysłem na zasłonięcie Arsenału

Nowy Arsenał bez rewolucji

Arsenał: zobacz wyróżnione projekty

 

Reklama