Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się bez asysty wojska

j
sobota, 16.12.2017 r.
godz. 14.47
j | sobota, 16.12.2017 r., godz. 14.47
Obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się bez asysty wojska

Informację oficjalnie potwierdza Urząd Marszałkowski. Obecność żołnierzy oznaczałaby bowiem odczytanie apelu smoleńskiego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Obchody rozpoczną się 26 Grudnia na Dworcu Letnim. O godzinie 16:00 na peron - w ramach inscenizacji, wjedzie pociąg z Ignacym Janem Paderewskim. Następnego dnia Wielkopolanie będą składać kwiaty przed pomnikami i na grobach zasłużonych. Po południu na Placu Wolności zaplanowano wydarzenia w Powstańczym Obozie. W programie znalazły się między innymi pokazy grup rekonstrukcyjnych i prezentacja wojskowego sprzętu.

Zaczynamy 27 grudnia przy grobie Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potem spotykamy się przy Pomniku Powstańców Wielopolskich, skąd przemarszem przemieszczamy się do kościoła farnego. O godz. 16.00 zapraszamy na plac Wolności, gdzie będzie szereg atrakcji, dla tych którzy chcą w tym dniu w jakiś sposób być obecni na tych uroczystościach, a chcą też skorzystać z tej mniej formalnej formy obchodów, która pozwoli zarówno zobaczyć rekonstrukcję powstańczą, przyjrzeć się replice cennej zdobyczy z tamtych czasów – pojazdowi Erhardt czy uczestniczyć w biegu powstańczym – poinformował  Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.

28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy.

99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego przebiegnie podobnie jak w ubiegłym roku bez asysty żołnierzy - z pocztami sztandarowymi i harcerzami. Odwołaliśmy się do samego pana ministra Macierewicza, który właśnie przysłał informację, że nie zgadza się na asystę wojska w sytuacji, kiedy nie są odczytywane w apelu pamięci ofiary katastrofy smoleńskiej – mówi Anna Parzyńska – Paschke, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama