Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Poznań: wjazd do centrum będzie płatny?

j
czwartek, 11.01.2018 r.
godz. 22.27
j | czwartek, 11.01.2018 r., godz. 22.27
Poznań: wjazd do centrum będzie płatny?

Za wjazd do ścisłego centrum Poznania – a może i Łazarza, Jeżyc i Wildy – być może trzeba będzie zapłacić. Tydzień temu rząd przyjął projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Ustawa, nad którą obecnie pracują sejmowe komisje, może dać samorządom możliwość tworzenia tzw. stref czystego transportu. Rozwiązania funkcjonują już na zachodzie - między innymi w Paryżu, czy Londynie. Orędownikiem tego rozwiązania jest Jacek Jaśkowiak. Będę zachęcał radnych byśmy tego typu opłaty wprowadzili, bo musimy dbać o zdrowie mieszkańców – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do wydzielonej strefy za darmo mogłyby wjechać samochody ekologiczne, np. z napędem elektrycznym. Kierowcy diesli, aut z silnikami benzynowymi i na gaz musieliby już płacić. Stawka miałaby zależeć od samorządu, ale nie mogłaby przekroczyć 30 zł dziennie. Daje to znaczna poprawę warunków środowiska – mówi dr Andrzej Krych, prezes Biura Inżynierii Transportu. Byłoby to skuteczne rozwiązanie zwłaszcza, że poziom płatności jest czynnikiem regulującym ruch w tym miejscu – dodaje.

Tymczasem z pomysłu wycofują się już posłowie PiS, którzy z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wykreśli zapis o płatnym wjeździe do centrum. Ja podchodzę do tego z satysfakcją. Rozmawiałem też z przedstawicielami ministerstwa na ten temat i od początku byłem przeciwny temu żeby takie możliwości wprowadzić, chociaż głosy w tej sprawie były rożne - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS.

O tym, czy strefa czystego powietrza będzie funkcjonować zdecydują miejscy radni, którzy mają jednak wiele wątpliwości co do tego pomysłu. Chcemy mieszkańców i Wielkopolan przyciągać do Poznania a nie ich odpychać – mówi Henryk Kania, Zjednoczona Lewica.

Lepiej na krótka metę skupić się na polityce parkingowej i poprawie komunikacji miejskiej – mówi Łukasz Mikuła, radny PO.

Pobieranie opłat oczywiście jest wpływem do budżetu miasta i to jest kwestia priorytetowa jeżeli chodzi o Jacka Jaśkowiaka – komentuje Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Wprowadzenie strefy czystego transportu omawiane jest w Poznaniu i Toruniu. Dyskutuje o tym także Warszawa, czy Gdańsk.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama