Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6

Nie będzie filmu dokumentalnego o Powstaniu Wielkopolskim?

j
poniedziałek, 12.02.2018 r.
godz. 22.30
j | poniedziałek, 12.02.2018 r., godz. 22.30
Nie będzie filmu dokumentalnego o Powstaniu Wielkopolskim?

Władze miasta i województwa wycofują się z finansowania produkcji.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1014 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Gotowy już był scenariusz filmu „Wielkie Powstanie Polskie”. Fabularyzowany dokument miał opowiadać historię wybuchu zwycięskiego powstania. Produkcję miało sfinansować miasto kwotą miliona złotych, kolejne pięćset tysięcy miał dorzucić także wojewódzki samorząd. Teraz jednak zarówno marszałek, jak i prezydent Poznania wycofują się z finansowania przedsięwzięcia. Przyczyną ma być nowy termin ukończenia filmu - czyli czerwiec 2019 roku. Zdaniem urzędników wcześniej była mowa o grudniu 2018 roku, kiedy przypadnie setna rocznica wybuchu powstania. W związku z tym miasto podjęło decyzję o wycofaniu się ze swojego zobowiązania – współfinansowania tej realizacji ze względu na zbyt późny termin premiery – mówi Hanna Surma, rzecznik prezydenta Poznania i UMP.

Data premiery – radni pytali głównie o to. Nie chcę powiedzieć, że był to argument kluczowy, ale on był rzeczywiście bardzo istotny. Nie było żadnego spotkania, na którym pytanie o datę premiery by nie padło – tłumaczy Anna Jaworska, Urząd Marszałkowski.

Zdaniem producenta o dacie czerwcowej wiadomo było od dawna. „Ze względu na przedłużające się procedury prawne z przyznaniem środków na film, a trwa to do dziś, termin uległ przesunięciu na lipiec 2019 roku” – odnoszą się do całej sytuacji twórcy filmu.

Jest w zasadzie gotowy do produkcji. Scenariusz został już zresztą ponad pół roku temu sfinansowany i sfinalizowany – mówi Mariusz Lisiecki, producent filmu.

Z kolei politycy opozycji uważają, że wycofanie się z produkcji, która ukazałaby się długo po wyborach, może być posunięciem politycznym. Marszałek sparzył się na filmie „Hiszpanka”. Liczył być może, że jeszcze przed wyborami będzie kolejny dobry film o powstaniu i w tym momencie wybieli się . Natomiast czerwiec będzie już po wyborach i to go już w tej chwili nie interesuje – mówi Michał Grześ, radny PiS.

Trudno w tej chwili związek między wyborami samorządowymi a elementem obchodów Powstania Wielkopolskiego – komentuje Surma.

Twórcy filmu już szukają pieniędzy z innych źródeł - między innymi w Łódź Film Commission oraz Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama